WZO

Spotkanie z Robertem Maciągiem

Opublikowano: wtorek, 11, kwiecień 2017

   Świat w zasięgu ręki, czyli spotkanie

    z podróżnikiem - Robertem Maciągiem…

 

Nasi uczniowie od dawna zastanawiali się: dlaczego muzułmanie modlą się 5 razy dziennie, dlaczego każdy muzułmanin powinien odbyć raz w życiu pielgrzymkę do Kaby, dlaczego kobiety noszą burki, dlaczego hinduscy bogowie mają wiele rąk, dlaczego krowy spacerują po ulicach w Indiach, dlaczego Hindus musi wykąpać się w rzece Ganges, co to mala, po co buddystom młynki….. Pytań: dlaczego, dlaczego, dlaczego ……..nie było końca…. Dlatego w dniu 6 i 7 kwietnia do naszej szkoły zaprosiliśmy sławnego podróżnika, który odpowiadał na pytania, a na wykładzie przybliżył wielkie religie świata – islam, hinduizm i buddyzm.

Niesamowitą atrakcją dla naszych uczniów były warsztaty, które przybliżyły kulturę Dalekiego Wschodu.

Na warsztatach chińskich przywitaliśmy się w języku chińskim, nauczyliśmy się jeść pałeczkami oraz graliśmy w grę „Pun ki hau”. Poznaliśmy kulturę dalekiego wschodu, chińskie wierzenia, zwyczaje, legendy oraz życie codzienne Chińczyków. Spróbowaliśmy chińskiej kaligrafii i napisaliśmy XIN NIAN HAO, czyli Szczęśliwego Nowego Roku.

Na warsztatach indyjskich wybraliśmy się na wycieczkę do Indii –dowiedzieliśmy się, czy jest sari, czym bindi, co oznacza masala i jak w języku hindi powiedzieć kilka słów. Poznaliśmy różne przyprawy: szafran, cynamon, kurkumę, imbir, goździki i wiele innych.

Na warsztatach japońskich poznaliśmy kulturę dalekiego wschodu, zastanawialiśmy się, dlaczego Japonia nazywana jest „krajem kwitnącej wiśni”, nauczyliśmy się powitania i pożegnania oraz napisaliśmy kilka słów po japońsku.

 

Za niesamowitą podróż bardzo dziękujemy…..

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Baninie

Nauczyciel geografii – Paulina Mankiewicz

 

Kilka słów o podróżniku:

Robert Maciąg - autor kilku książek podróżniczych i strony www.ku-sloncu.org. Dwukrotny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku). Prowadzi warsztaty etnograficzne dla szkół, współtworzy fundację „Szkoły Na Końcu Świata” oraz zabiera ludzi w świat z KiribatiClub oraz Sunsara. Odwiedził ponad 20 krajów. Do najważniejszych książek autorstwa Roberta „Robba” Maciąga należą: „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”; „Rowerem w stronę Indii”, „Podręcznik Przygody Rowerowej”, ”Tysiąc Szklanek Herbaty”, Dobków: Wyspa oraz Henryka Sytnera „Wakacje na Dwóch Kółkach” oraz „TukTukCinema”, czyli historia o Indiach, Gangesie, radości życia, wiecznie psującym się skuterze i Bolku i Lolku (www.robbmaciag.pl).

 

Szukaj